Vlnitá plechová krytina Maslen Topdach S15
Krytina TOPDACH sa vyrába z kvalitného oceľového plechu valcovaním za studena. Tvarovaním plechov získavame jedinečný a symetrický vzhľad s priečnymi prelismi. Prelisy výrazne zvyšujú kvalitatívne vlastnosti krytín, čo umožňuje ich dlhú životnosť.
Pri výrobe sa používa žiarovo pozinkovaný oceľový plech s nadštandardnou vrstvou ZINKU 280mg / m2, ktorá je veľmi dôležitá na dosiahnutie potrebnej protikoróznej ochrany. Plechy sú ďalej pasivované (chrómované) a vo finálnej fáze ošetrené dvojitým polyesterovým nástrekom.
Krytina je naskladnená na kusy a v presných rozmeroch vo farbe a povrchovej úprave podľa aktuálnej dostupnosti a teda jej doručenie je výrazne rýchlejšie ako iných krytín Maslen.
Montáž
Skôr ako začneme s latovaním a samotnou pokládkou krytiny je potrebné zvoliť správnu skladbu strešného plášťa. Je dôležité si uvedomiť, k čomu bude podkrovný priestor slúžiť v budúcnosti a podľa toho zvoliť správne riešenie. Ak bude podkrovie neobývané (nevykurované) a nezateplené, nie je treba riešiť zložitú strešnú skladbu, ale je dobré používať kvalitné difúzne fólie, ktoré sú kontaktné a úplne otvorené, tzn. umožňujú prestup vodných pár. V prípade budúcej zmeny priestoru na obývané podkrovie, je to s použitím takejto zvolenej fólie bez väčších problémov. V prípade obývaného podkrovia je použitie tejto fólie nevyhnutné a nie je dobré túto časť strešného plášťa podceňovať. Priestor medzi difúznou fóliu a krytinou je vždy nutné dostatočne prevetrať a to ako v prípade ak fólia leží na debnení alebo priamo na tepelnej izolácii. K vytvoreniu takej vetracej medzery sú určené kontralaty (Obr. A,B) prostredníctvom ktorých vznikne prevetraná medzera medzi odkvapovou hranou a hrebeňom. Takéto vzniknuté nasávacie otvory zabezpečíme ochrannou vetracou mriežkou a ochranným vetracím pásom, ktorý slúži na zabránenie vniknutiu hmyzu, vtáctva, lístia a pod. do podstrešného priestoru. Vetraciu mriežku možno nahradiť tesniacim pásom, ktorý je vhodnejší pri streche s nižším sklonom alebo ak sa jedná o náveternú stranu (určí projektant alebo statik).
Obr. A Skladba strešného plášťa s debnením
Obr. B Skladba strešného plášťa bez debnenia
Popis: 1 – plechová krytina (Škridplech, Gapa); 2 – skrutka s tesniacou podložkou; 3 – záveterná lišta (pod krytinu alebo na krytinu), 4 – lata; 5 – vetracia medzera; 6 – difúzna fólia; 7 – kontralata; 8 – krokva; 9 – štítová doska; 10 – izolácia; 11 – tesnenie
Latovanie
Pre použitie plechovej strešnej krytiny škridplech a gapa je nutné dodržať minimálny sklon strechy 12°. Latovanie je dôležitou prípravnou prácou pred položením krytiny. Správne a presné latovanie zjednoduší a zrýchli následnú montáž krytiny. Pred začiatkom montáže sa odporúča skontrolovať krov nie len z hľadiska rozmerov ale aj z hľadiska nerovností konštrukcie, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť samotnú montáž. Rozstup latovanie je 350 mm, posledná lata pri hrebeni sa spravidla umiestňuje cca 30 - 50 mm od vrcholu krovu. Hmotnosť krytiny je cca 5 kg/m2, preto nie je nutné nijaké zosilnenie krovu a latovania. V prípade, že nepoužívame odkvapové lemovanie, odporúčame nabiť latu na kant, nakoľko v tomto mieste kotvíme krytinu za prelisom. Z dôvodu kondenzácie vzdušnej vlhkosti v jarných a v jesenných mesiacoch odporúčame použitie poistnej hydroizolácie – podstrešnej fólie. Pri zateplenom krove je použitie tejto fólie nevyhnutné. Poistnú hydroizoláciu je nutné vytiahnuť na odkvapové lemovanie. Na fóliu pribíjame kontra laty pozdĺž krokiev a až na ne samotné latovanie. Upozorňujeme, že najskôr treba mať namontované na krokvách žľabové háky do požadovaného spádu (v prípade, že sa nebudú montovať na čelovú dosku) a strešné okná podľa montážneho návodu dodávaného ich výrobcom.
Manipulácia s tabuľami
Pri montáži nesmie dôjsť k deformácii ani k skrúteniu tabule. Snažte sa s tabuľami manipulovať vo zvislej polohe. Pokiaľ manipulujete s krytinou vo vodorovnej polohe, je nutné to vykonávať opatrne, pretože môže dôjsť v jednotlivých profiloch k pozdĺžnej deformácii. Toto nebezpečenstvo vzniká najmä pri tabuliach o rozmere väčšom ako 4m. Pre jednoduchšiu manipuláciu odporúčame používať tabule menších dĺžok, obzvlášť v prípade, ak na stavbe nie je dostatok priestoru.
Odporúčame
Pri použití rebríkov pri montáži, je vhodné v mieste dotyku s krytinou obaliť molitanom alebo textíliou tak, aby nedošlo k poškriabaniu povrchovej úpravy. Po krytine je možné chodiť, je vhodné našľapovať v spodnej časti vlny a v mieste kde krytinu podopierajú laty. Odporúčané je používať obuv s mäkkou podrážkou. V prípade poškodenia povrchovej úpravy je potrebné toto miesto ošetriť opravnou farbou.
Postup kladenia tabúľ
Ku každej zákazke je vypracovaný kladacký plán, ktorý je k dispozícii na vyžiadanie vo firme MASLEN. Kladacie plány napomáhajú k urýchleniu a zjednodušeniu celej pokládky. Tabule je dôležité klásť vždy na odkvapovú hranu a v dĺžkach, ktoré zodpovedajú kladaciemu plánu. Pri pokladaní je možné postupovať sprava alebo zľava. V niektorých prípadoch je vhodné pokladať krytinu z ľavej strany. Tabule podsúvame pod už upevnené tabule. Tým dôjde k tomu, že nám tabula sadne do zámku a nemôže sa posúvať smerom dole.
Kotvenie krytiny
Krytina sa upevňuje o konštrukciu pomocou samovrtných skrutiek s tesniacou podložkou so špeciálnej gumy EPDM o rozmeroch 4,8 x 35 mm. Skrutky sa musia doťahovať elektrickým skrutkovačom s plynulou reguláciou sily. Skrutka je spoľahlivo dotiahnutá vtedy, keď EPDM podložka „vylezie“ spod kovovej podložky. Priemerná spotreba skrutiek je 6 až 9 ks/m2. Skrutky sa umiestňujú cca 2 cm pod priečny prelis do údolia vlny. Pri okrajoch strechy sa krytina musí kotviť hustejšie – vid. obrázok. Pri hrebeni je potrebné kotviť krytinu do každej spodnej vlny. Na spoje plech – plech sa používajú samorezné skrutky o rozmeroch 4,8 x 20 mm. Pri pozdĺžnom prekrytí je vhodné krytinu skrutkovať cca 2 cm pod priečnym prelisom škridly cez vrchol vlny.
Odvetranie strechy
Veľmi dôležité je kvalitné odvetranie strechy ako celku. Na hrebeni sa nechá medzera medzi krytinou o šírke cca 11 cm, ktorá sa prekryje univerzálnym vetracím pásom. Strešný plášť je potom odvetrávaný cez otvory medzi hrebenáčom a krytinou. Hrebenáče sa ku krytine skrutkujú do každej druhej hornej vlny. Po ukotvení strešnej krytiny a hrebenáčov sa pristupuje k montáži ďalších doplnkov ako sú snehové zábrany, horné záveterné lišty a podobne.
Delenie krytiny
Prestrihovacím nástavcom na vŕtačku. Všetky rezy je nutné zatrieť ochranným lakom a odstrániť kovové piliny, ktoré začnú v budúcnosti korodovať. Nikdy nepoužívať nástroje s brúsnymi kotúčmi, tie príliš zahrejú povrch v okolí rezu a tým sa naruší polyesterová vrstva. Odletujúce roztavené kúsky ocele - iskry sa pri dopade na strešnú krytinu zatavia do polyesterovej vrstvy /až v niekoľko metrovej vzdialenosti od rezania (a neskôr po niekoľkých mesiacoch až rokoch) spôsobujú vznik charakteristických žltých škvŕn s následnou hĺbkovou koróziou spôsobujúcou prehrdzavenie plechu. V prípade použitia deliacich zariadení s termickým efektom, zaniká nárok na uplatnenie záručných podmienok u výrobcu! V prípade montáže je nutné odstraňovať vznikajúce kovové piliny z povrchu plechu mäkkou kefkou!
Skladovanie a manipulácia
Materiál je potrebné skladovať v suchom a vetranom sklade bez priameho slnka (možnosť zaparenia plechu) na paletách 20 cm od podlahy. Nesmie sa skladovať v hrane (na sebe) dlhšie ako 30 dní od dátumu vyrobenia, pretože vzniká nebezpečenstvo skondenzovania vzdušnej vlhkosti a tvorby bielej korózie. V prípade skladovania materiálu viac ako 30 dní je potrebné preložiť jednotlivé panely tenkými drevenými lištami a podložiť na jednej strane tak aby mohol vytiecť vzniknutý kondenz. Krátkodobo môže byť materiál skladovaný aj na otvorenom priestranstve, avšak palety s krytinou musia byť chránené pred priamym slnečným žiarením nepriesvitnou plachtou, prepúšťajúcou vzduch, s voľnými koncami. Materiál nesmie zmoknúť a musí byť chránený pred vniknutím vody do hrany materiálu. V prípade vniknutia vody do hrany materiálu je bezpodmienečne nutné jednotlivé panely porozkladať a nechať vysušiť.
POZOR !!! Plech skladovaný na otvorenom priestranstve je veľmi náchylný na podfúknutie vetrom. V prípade, ak uplynie čas od dodania do montáže viac ako 30 dní, nebude možné uznať reklamáciu týkajúcu sa kvality povrchovej úpravy.
Plošná hmotnosť | 4 kg / m2 |
Celková šírka | 1220 mm |
Výška profilu | 20 mm |
Užitočná šírka | 1150 mm |
Min. sklon | 12 ° |
Celková dĺžka | 2210 mm |
Farba | ral 8017 (hnedá) |
Hrúbka | 0.5 mm |

Notice: Undefined index: nb_visitor_id in /data/7/3/73e8809b-0d48-457c-910f-c6635a5d6cec/lacnestavebniny.sk/web/vendor/fireslack/Icarus/Support/User.php on line 10
Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/7/3/73e8809b-0d48-457c-910f-c6635a5d6cec/lacnestavebniny.sk/web/vendor/fireslack/Icarus/Support/User.php on line 21
Máte otázky k danému produktu?
Najprv sa prihláste. Prihlásiť sa
Pomoc a poradenstvo
-
Pomoc pri objednávaní Kontaktujte nás v prípade, že si neviete rady pri vytváraní objednávky. +421 903 229 601
- Stále v kontakte Ak potrebujete zistiť iné informácie, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom mailu alebo chatu. info@lacnestavebniny.sk